Vijojnë kontrollet në Himarë/ Bllokohen 3 mjete lundruese, gjobitet drejtuesi

1 vit, 1 muaj më parë - 8 Gusht 2022, opinion
Vijojnë kontrollet në Himarë/ Bllokohen 3 mjete lundruese, gjobitet drejtuesi
Policia e Shtetit vijon aksionin për ndalimin dhe verifikimin e mjeteve lundruese.

Bëhet me dije se gjatë kontrollit në Himarë janë sekuestruar 3 mjete dhe është gjobitur me 100 mijë lekë pronari i një tjetër mjeti, që nuk respektoi zonën e kufizuar.

Shërbimet e DVKM Vlorë, në bashkëpunim me shërbimet e DVP Vlorë, në vijim të kontrolleve të mjeteve lundruese, duke marrë shkas dhe nga pamjet filmike të publikuara ditën e djeshme, në rrjetet sociale, në të cilat shfaqej një mjet lundrues tip gomone, me të cilin po transportoheshin pasagjerë, në një zonë të kufizuar për mjetet lundruese, në plazhin e Potamit, Himarë, kanë bërë të mundur lokalizimin e tij. Pas lokalizimit të mjetit lundrues tip gomone, në bazë të ligjit nr.43/2020 datë 23.04.2020, neni 6, u ndëshkua me masë administrative 100.000 lekë të rinj, pronari i mjetit lundrues, shtetasi V. P., 50 vjeç dhe u bë bllokimi i këtij mjeti, në portin e Himarës. Gjithashtu, në vijim të kontrollove, në Himarë, u bë bllokimi dhe i 2 mjeteve të tjera lundruese “Jet ski”, në pronësi të shtetasit F. B., me qëllim kontrollin për dokumentacion, si dhe për verifikim nga Seksioni i Trafiqeve në DVP Vlorë”, thuhet në njoftim.

Policia Kufitare, u bën thirrje qytetarëve që të denoncojnë çdo rast paligjshmërie, në aplikacionin Komisariati Dixhital ose të telefonojnë në numrin pa pagesë 112, duke iu garantuar anonimatin, reagim të shpejtë dhe profesional.

Support Ukraine