Rrugorja në Elbasan me ‘dorë të hekurt’/ 7 të arrestuar, pezullohen dhe 21 leje drejtimi për tejkalim të shpejtësisë dhe drejtim mjeti në gjendje të dehur

1 vit, 1 muaj më parë - 25 Janar 2023, Gazeta Shqiptare
Rrugorja në Elbasan me ‘dorë të hekurt’/ 7 të arrestuar, pezullohen dhe 21 leje drejtimi për tejkalim të shpejtësisë dhe drejtim mjeti në gjendje të dehur
Shtatë drejtues mjetesh janë arrestuar në Elbasan, pasi kanë shkelur rregullat e qarkullimit rrugor.

Mësohet se janë pezulluar dhe 21 leje drejtimi, ku nga këto 18 për tejkalim të shpejtësisë dhe drejtim mjeti në gjendje të dehur.

Njoftimi i policisë:

DVP Elbasan

Policia Rrugore vijon kontrollet intensive në të gjitha akset rrugore të qarkut të Elbasanit, për rritjen e parametrave të sigurisë rrugore.

Kontrollet e shtuara kanë për qëllim evidentimin dhe ndëshkimin e shkelësve të Kodit Rrugor, që janë rrezik potencial për përfshirje në ngjarje rrugore.

Gjithashtu, shërbimet e Policisë Rrugore angazhohen çdo ditë, në akset rrugore në afërsi të shkollave, me qëllim normalizimin e trafikut dhe parandalimin e ngjarjeve rrugore.

Gjatë një jave, si rezultat i kontrolleve të shtuara në kuadër të masave për rritjen e parametrave të sigurisë rrugore, duke përdorur pajisjet logjistike bashkëkohore, nisur dhe nga denoncimet e qytetarëve, për shkelje të ndryshme rrugore:

-janë arrestuar 7 drejtues mjetesh , për veprat penale “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor” dhe “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt”;

-janë pezulluar 21 leje drejtimi, nga të cilat 18 për tejkalim të normave të shpejtësisë dhe 3 për drejtim të mjetit, nën ndikimin e alkoolit.

Kontrollet vijojnë në çdo aks rrugor.

Policia Rrugore e Elbasanit apelon për drejtuesit e mjeteve që të respektojnë me rigorozitet rregullat e qarkullimit rrugor, të shmangin përdorimin e celularit gjatë drejtimit të mjetit dhe drejtimin e mjetit, nën efektin e alkoolit. Ftojmë të gjithë qytetarët që të denoncojnë në numrin pa pagesë 112, çdo rast të shkeljes së rregullave të qarkullimit rrugor, duke iu garantuar reagim të shpejtë.

Support Ukraine