Policia sekuestron 12 makina luksoze të trafikuara nga BE, ja cilat marka janë

4 vjet, 11 muaj më parë - 29 Gusht 2017, Gazeta Shqiptare
Policia sekuestron 12 makina luksoze të trafikuara nga BE, ja cilat marka janë
Në kuadër të operacionit “Summer 2017”, policia ka sekuestruar 12 automjete luksoze dhe 5 motomjete të dyshuara të trafikuara dhe ka proceduar penalisht 17 shtetas.

"Në kuadër të prioriteteve të Drejtorisë Vendore të Policisë së Tiranës, për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, një tjetër operacion është organizuar dhe zhvilluar për bllokimin e automjeteve motorike të trafikuara në Republikën e Shqipërisë nga vendet e BE-së"- njofton policia.

Gjatë operacionit janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale 12 automjete luksoze dhe 5 motomjete të dyshura të trafikuara dhe të falsifikuar numrin e shasisë.

Mjetet e bllokuara janë të markave të ndryshme:

 1. Mercedes Benz, E Class
 2. Mercedes Benz, S Class
 3. Mercedes Benz, ML
 4. Audi, A8
 5. BMW, X5
 6. BMW, X6
 7. BMW, X6
 8. BMW, X6
 9. Range Rover, Sport
 10. Range Rover, Sport
 11. Range Rover, evoque
 12. Toyota, Avensis
 13. Yamaha, T-Max
 14. Yamaha, T-Max
 15. Suzuki, GSXR 750
 16. Aprilia, Scarabeo
 17. Aprilia, Scarabeo

Këto mjete, dyshohet të jenë trafikuar nga vendet e BE-së në Republikën e Shqipërisë. Në vijim të veprimeve janë proceduar penalisht 17 shtetas, për "Trafikim të mjeteve motorike".

Materialet proceduriale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprën penale "Trafikimi i mjeteve motorike", parashikuar nga Neni 141/a i Kodit Penal.


Makinat luksozepanoramaon

Support Ukraine