Kthimi nga deti/ Policia Rrugore me dorë të hekurt: Ndëshkohen 256 drejtues mjetesh, pezullohen 43 leje drejtimi

2 vjet, 10 muaj më parë - 9 Qershor 2021, Gazeta Shqiptare
Kthimi nga deti/ Policia Rrugore me dorë të hekurt: Ndëshkohen 256 drejtues mjetesh, pezullohen 43 leje drejtimi
Policia Rrugore, me anë të një njoftimi, shprehet se ka bërë kontrolle në rrugë pas orës 16:00, kryesisht të makinave që ktheheshin nga bregdeti.

Sipas Policisë Rrugore, pas orës 16:00, janë ndëshkuar me masë administrative 256 drejtues të mjeteve, kurse janë pezulluar 43 leje drejtimi.

Njoftimi i policisë:

Respekto rregullat, shpëto jetë!

Policia Rrugore me shërbime të shtuara në akset rrugore dhe në hyrje të Tiranës, Elbasanit, Durrësit dhe në rrugën e Kombit  pasi fluksi i automjeteve është shtuar ndjeshëm  që prej orës 16:00, që ka filluar kthimi i qytetarëve nga zonat bregdetare dhe turistike drejt Tiranës dhe Morinës .

Shërbimet e Policisë Rrugore janë vendosur në pikat kyçe në këto akse dhe segmente si dhe ka shtuar shërbime me lëvizje, për të parandaluar parakalimet e gabuara, pasi në të gjitha akset nacionale ka fluks të shtuar por pa pengesa.

Njësia Operacionale e Policisë Rrugore, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Rrugore të Tiranës, dhe 11 Sektorët e Policisë Rrugore në DVP-të  po monitorojnë fluksin me dron e radarë dhe alkooltestues për evidentimin dhe ndëshkimin e drejtuesve të mjeteve që kryejnë parakalime të gabuara, që qarkullojnë me shpejtësi tej normave të lejuara,  që drejtojnë mjetet nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur.

Prej orës 16:00  janë evidentuar dhe ndëshkuar me masë administrative 256 drejtues mjetesh që kryenin parakalime të gabuara apo sjellje agresive në rrugë.

Nga monitorimi me radar e dragera, Policia Rrugore në të gjithë vendin gjatë orëve të mbasdites së sotme ka pezulluar 31 leje drejtimi për shpejtësi tej normave të lejuara dhe 12 leje drejtimi për drejtim mjeti nën efektin  e alkoolit.

Nga shërbimet e Policisë Rrugore të Tiranës është vënë në pranga shtetasi B.B, 55 vjeç, pasi drejtonte nje mjet taxi 8+1 në gjëndje të dehur në masën 0.94 mg/l.

Policia Rrugore apelon për të gjithë drejtuesit e mjeteve që të tregojnë kujdes të shtuar dhe të ruajnë largësinë e sigurisë ndërmjet mjeteve për shkak të trafikut të rënduar, gjithashtu KUJDES, me parakalimet e gabuara, kufizoni shpejtësinë e lëvizjes sipas sinjalizimit rrugor, mos drejtoni mjetet pas përdorimit të pijeve alkoolike, pasi shërbimet e policisë rrugore janë duke monitoruar sjelljen tuaj në rrugë.

Support Ukraine