Sjell “Lamborghini Huracán” e vjedhur për ta shitur, arrestohet 38-vjeçari

20 Gusht 2019 - Gazeta Shqiptare

Sjell “Lamborghini Huracán” e vjedhur për ta shitur, arrestohet 38-vjeçari

Një shtetas është arrestuar dhe një tjetër është shpallur në kërkim nga policia pas finalizimit të operacionit “LUXURY CARS”.

Policia bën me dije se M.D ka futur në Shqipëri një makinë të tipit "Lamborghini Huracán", e cila rezulton e vjedhur në shtetin gjerman . Në kërkim është shpallur edhe miku i tij, B.M, banues në Gjermani, i cili e ka ndihmuar autorin.

Tiranë

Finalizohet operacioni "LUXURY CARS", për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e trafikimit të mjeteve motorike. Operacioni nga Seksioni për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në DVP Tiranë, në bashkëpunim me Sektorin e posaçëm "Shqiponja" pranë D.V.P Tiranë

Në pranga autori, i cili trafikonte automjete të vjedhura, shpallet në kërkim një tjetër shtetas, si përkrahës i autorit në trafikimin e automjeteve. Seksioni për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme, në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, në bashkëpunim me Sektorin e posaçëm "Shqiponja" ka finalizuar me sukses operacionin "LUXURY CARS", duke parandaluar dhe goditur një rast të trafikimit të mjeteve motorike, me qëllim shitjen e tyre në Shqipëri. Falë një pune të mirëorganizuar nga burime të ndryshme operative, rezultoi se më datë 13.07.2019, në territorin e Shqipërisë ka hyrë nga një shtetas, një automjet i tipit "Lamborghini Huracán". Ky mjet nga shteti gjerman më datë 30.07.2019, është deklaruar i vjedhur. Shërbimet e Policisë pas kotrolleve të kryera, kanë konstatuar autmojetin dhe menjëherë bën bllokimin e tij.

Në përfundim të veprimeve u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit M.D., 38 vjeç, lindur në Elbasan dhe banues në Stuttgart, Gjermani, si i dyshuar për kryerjen e veprave penale ''Trafikimi i mjeteve motorike'' dhe "Pastrimi i produkteve të veprës penale''.Policia shpalli në kërkim për të njëjtat vepra penale, shtetasin B.M., 43 vjeç, banues në Gjermani (bashkëpuntor). Ata dyshohet se kanë bashkëpunuar për kryerjen e vjedhjes së automjetit luksoz në Gjermani me qëllim shitjen e tij në Shqipëri.Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua automjeti tip "Lamborghini Huracán", i cili ka një vlerë monetare rreth 250.000 euro. Materialet e para procedurale iu përcollën Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprime të mëtejshme.