Shqipëria nuk gjen paqe: Tjetër tërmet i fortë godet vendin, ja epiqendra

4 vjet, 7 muaj më parë - 26 Nëntor 2019, Gazeta Shqiptare
Shqipëria nuk gjen paqe: Tjetër tërmet i fortë godet vendin, ja epiqendra
Nuk ndalojnë lëkundjet e tokës. Një tjetër tërmet i fortë është ndjerë vetëm pak minua më parë. Bëhet me dije se se tërmeti i fundit ka qenë i magnitudës ka qenë 5.1, përsëri pranë Durrësit. Kujtojmë se ekipet e shpëtimit po vijojnë operacionet në terren për të mbijetuar të tjerë.

Tragjedi pas tërmetit: Konfirmohen 7 viktima, ka ende persona nën rrënoja

Një tërmet i fuqishëm 6.3 ballë ka goditur vendin, ndërkohë që flitet për 7 jetë të humbura. Ndonëse ende nuk ka një bilanc të saktë, raportohet se nën rrënoja ka ende njerëz. Epiqendra e tërmetit ishte në afërsi të qytetit të Durrësit dhe 32 kilometra nga Tirana, ndërkohë që dëmet më të mëdha janë shkaktuar në qytetin bregdetar.

Gazetarja Klodjana Haxhiaj raporton se ka dyshime që disa pallate të vjetër janë shembur në Durrës, ndërtesa të vjetra. Dëme të mëdha janë shkaktuar dhe në Thumanë, ku një grua raportohet se ka ndërruar jetë. Po ashtu banesa dhe pallate të dëmtuara ka edhe në kryeqytet, ndërsa shumë persona kanë mbetur të plagosur, në tentativë për të shpëtuar. 

Support Ukraine