Policia Rrugore e Tiranës: 9526 gjoba gjatë 1 jave, 20 shoferë të arrestuar dhe proceduar

4 muaj, 1 javë më parë - 14 Dhjetor 2023, opinion
Policia Rrugore e Tiranës: 9526 gjoba gjatë 1 jave, 20 shoferë të arrestuar dhe proceduar
20 shoferë janë arrestuar dhe proceduar penalisht nga Policia Rrugore e Tiranës gjatë javës së kaluar, për shkelje të rregullave të qarkullimit.

Sipas uniformave blu, në total u vendosën 9526 gjoba gjatë gjithë javës.

Nga këto, 156 masa ishin për xhama të zinj; 450 masa për shpejtësi mbi normat e lejuara;

173 masa për parakalim të gabuar; 433 masa për përdorim të celularit gjatë drejtimit; 178 masa për mosvendosjen e rripit të sigurimit; 82 masa për mosvendosjen e kaskës mbrojtëse; 285 masa për mosdhënie përparësie këmbësorëve; 22 masa për mosrespektim të tabelës “Stop”; 7010 masa për qëndrim të gabuar; 737 masa të ndryshme.

Ndërkohë, 7 automjete u bllokuan, nga të cilat 1 automjet me targa të huaja për verifikim; 4 automjete të bllokuara për detyrime të palekuiduara; 1 automjet spostuar me karrotrec dhe 1 automjet për mungesë dokumentacioni.

Shkaktoi aksident teksa drejtonte mjetin i dehur, arrestohet punonjësi i burgut të Peqinit

Një 57-vjeçar, punonjës në burgun e Peqinit, është arrestuar nga policia, pasi mbrëmjen e djeshme, në aksin rrugor “Elbasan-Rrogozhinë”, duke drejtuar makinën në gjendje të dehur, ka dalë nga rruga dhe është përplasur me mbrojtësen metalike.

Nga aksidenti është dëmtuar vetë 57-vjeçari, me inicialet S.S., i cili është në kujdesin e mjekëve, jashtë rrezikut për jetën.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Elbasan, për veprime të mëtejshme.

Support Ukraine