Manovra të rrezikshme në det, të riut i sekuestrohet Jet ski dhe i vendoset gjobë

1 vit, 2 muaj më parë - 25 Korrik 2022, opinion
Manovra të rrezikshme në det, të riut i sekuestrohet Jet ski dhe i vendoset gjobë
Një 25-vjeçar ka kryer manovra të rrezikshme me një mjet lundrues “Jet ski”, në zonën e ndaluar për mjetet lundruese, në Durrës, duke rrezikuar pushuesit.

Policia bën me dije se ka ndërhyrë duke bllokuar mjetin lundrues, dhe duke shoqëruar në Port drejtuesin e tij.

Gjatë kontrollit, u konstatua se drejtuesi, shtetasi E. T., 25 vjeç, banues në Durrës, nuk kishte dokumente për mjetin lundrues. Përveç bllokimit të mjetit lundrues policia ndëshkoi me gjobe në vlerën 10.000 lekë të rinj, shtetasin E. T.

Ndërkohë bëhet me dije se gjatë kësaj jave, në të gjithë zonën bregdetare, janë zhvilluar kontrolle të hërëpashershme për mjetet lundruese dhe për zbatimin e detyrimeve për të mos lundruar në zonat e mbrojtura.

Si rezultat i kontrolleve, nga Ksamili në Velipojë, janë verifikuar 31 mjete lundruese, kryesisht “Jet ski” dhe skafe, për dokumentacionin që duhet të kenë, si dhe për t’u bërë me dije sanksionet, drejtuesve të tyre, në rast shkeljeje të perimetrit të sigurisë së pushuesve.

Policia Kufitare do të vijojë intensivisht kontrollet në të gjithë vijën bregdetare dhe apelon për të gjthë ata shtetas që kanë në përdorim apo japin me qira për përdorim mjete argëtuese lundruese, të tregojnë kujdes maksimal për të respektuar detyrimet, me qëllim rritjen e sigurisë së jetës së pushuesve në plazhe”-njofton policia.

Support Ukraine