Arrestohen 30 drejtues mjetesh, policia vendos mijëra gjoba

7 muaj, 2 javë më parë - 17 Korrik 2023, opinion
Arrestohen 30 drejtues mjetesh, policia vendos mijëra gjoba
30 persona janë arrestuar nga Policia Rrugore, pasi nuk kanë respektuar rregullat e qarkullimit rrugor.

Policia bën me dije se janë gjobitur dhe 575 të tjerë për përdorim të celularit gjatë drejtimit të mjetit, 1249 për mosvendosje të rripit dhe 805 për mosvendosje të kaskës mbrojtëse.

Njoftimi i policisë:

Policia Rrugore e Tiranës

Vijojnë kontrollet e shtuara në të gjitha akset rrugore, për evidentimin dhe ndëshkimin e shkelësve të rregullave të qarkullimit që janë rrezik potencial për përfshirje në ngjarje rrugore si dhe për rritjen e parametrave të sigurisë rrugore, në kryeqytet.

  • Gjatë javës që lamë pas 30 shtetas janë arrestuar dhe proceduar për drejtim automjeti në gjendje të dehur, pa leje drejtimi, dhe për shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor.
  • Janë vendosur 30 masa administrative që parashikojnë pezullim të lejes së drejtimit, për të cilat është shprehur pëlqimi për konvertim me pagesë sa dyfishi i maksimumit të gjobës, për shkelje si drejtim mjeti nën efektin e alkoolit, për shpejtësi tej normave të lejuara dhe për shkelje të tjera të Kodit Rrugor.
  • Janë ndëshkuar me masë administrative 575 drejtues mjetesh, për përdorim të celularit gjatë drejtimit të mjeteve.
  • 387 drejtues mjetesh janë ndëshkuar për mosdhënie përparësie këmbësorëve, në vija të bardha.
  • 1249 drejtues mjetesh janë ndëshkuar për mosvendosje të rripit të sigurimit.
  • Janë vendosur 805 masa administrative, për mosvendosje të kaskës mbrojtëse, nga drejtuesit e motomjeteve.
Support Ukraine