Aksidentet në det, Policia Kufitare nis kontrollet e mjeteve lundruese në Vlorë

1 vit, 7 muaj më parë - 20 Korrik 2022, abcnews
Policia Kufitare, Vlore
Policia Kufitare, Vlore
Policia Kufitare e Vlorës ka nisur aksion për kontrollin e dokumentacionit të të gjitha mjeteve lundruese, që nga motorat e detit deri tek mjete lundruese të shpejta tip skaf apo gomone.

Gazetari Elton Nikaj raporton se kontrollet vijnë duke marrë shkas edhe nga aksidentet që kanë ndodhur si në detin e Jalës po ashtu dhe në Jonufër, ku mjetet e shpejta detare kryejnë manovra me shpejtësi në afërsi të bregut të detit duke rrezikuar dhe jetën e pushuesve.

Aksioni do të vijojë edhe në ditët e pikut të sezonit ku dhe mjetet lundruese do të jenë më te shumta. Ditën e sotme janë proceduar disa mjete tip motora deti dhe kanë masa administrative me gjobë dhjetëra qytetarë që lëviznin afër bregut të detit.

Guardia di Finanza po e ndjek në Vlorë, mjeti që dyshohet se ka drogë ndryshon drejtimin

Të tjera detaje vijnë nga operacioni i Guardia di Finanza që është duke u zhvilluar në brigjet e Vlorës. Prej disa orësh ata janë vënë në ndjekje të një mjeti lundrues. Kontrollet po kryhen në det dhe në tokë.

Gazetari Elton Nikaj raporton se mjeti i vënë në ndjekje nga Guardia di Finananza që dyshohet se ka lëndë narkotike është larguar drejt veriut.

Besohet se ka ardhur nga jashtë kufijve. Ndërkohë operacioni është duke u zhvilluar. 

Support Ukraine